PARATONER
     Elektirik İnşaat Malz. ve Makina San. Tic. Ltd. Şti.
 
            Aktif Paratoner ve Aksesuar Üretimi
     Topraklama ve Paratoner Ölçümü
                İş Güvenliği Periyodik Bakımları
     Radyo Aktif Partoner Sökümü ve İmhası
 

 

» PARATONER KULLANMA

 

 
YILDIRIMDAN KORUNMA  SİSTEMLERİ ve MECBURİYETİ
 
                        Teknolojinin hızla geliştiği Türkiye ’de 21. yüzyıla girildiğinde yıldırımdan korumasız binalar ve topraklamasız pano, tablo ve makineler hala can almaktadır ve maddi hasarlara sebebiyet vermektedir.
Yıldırımdan korunma ve topraklama tesisatlarının aşağıdaki kanunlara, şartnamelere, yönetmeliklere ve tüzüklere uygun olarak yapılması mecburidir.
a-Yapıların yıldırımdan Korunması Kuralları TS 622 ve Bakım Şartnamesi
b-Bayındırlık Bakanlığı Yıldırımdan Korunma Genel Teknik Şartnamesi ve Bakım Şartnamesi
c- İçişleri Bakanlığı ile Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Binaların Yangından Korunma Yönetmeliği 26.07.2002 Resmi Gazete dördüncü kısım, Yedinci bölüm Madde:64 d) 3194 Sayılı İmar Kanunu ve ilgili yönetmelikler (Temmuz 2002) Madde:54
d- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği 21.08.2001 Resmi Gazete
e- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Parlayıcı, Patlayıcı Maddeler Tüzüğü (PARPAT) 24.12.1973 Resmi Gazete ikinci kısım üçüncü bölüm Madde: 57
 
Yıldırımın oluşmasını hazırlayan etkenler
 
 
 
            Tesisin oturduğu yüksek ve etrafı açık yerler-tesisin yanındaki ENH ve Trafo tesisleri - Sivri bina çıkıntıları - bacalar - bayrak ve çevre aydınlatma direkleri - kuleler - plon direkleri - bina üzerindeki montajlı Radyo, Televizyon, TV direkleri ve Çanak antenler v.s.
Yukarıdaki yerlere ilave olarak Tiyatro-Cami- Kilise -Üniversite-Sergi Binası -Hapishaneler - Bankalar - Büyük Ticarethaneler - Villalar - Büyük Hanlar - Demiryolu İstasyonları - Mahkeme Binaları - Stadyumlar - Demiryolu Köprüleri - Hastaneler - Okullar - Patlayıcı Madde Depoları - Fabrikalar - Hava Alanları ı Yüksek Binalar - Plonlar - Kuleler - Silolar - Çelik Konstriksiyon Binalar - Benzin İstasyonları - Likit Gaz Dolum Tesisleri - Askeri Bina ve Tesisler - Müze - Kütüphane vb. İçinde Toplu Yaşamın bulunduğu Tüm Binalara,  Aktif Paratonerler ile yıldırıma karşı korunması mecburidir. (Bayındırlık Bakanlığı Teknik Şartnamesine, Çalışma Bakanlığı Tüzüğüne Göre)
Yıldırımın ne zaman oluşacağı belli olmadığından tesisinizdeki paratonerlerin çalışabilirliği için yılda en az bir defa tesisatın fiziki kontrolü ve topraklama geçiş direnci Ölçümü Çalışma Bakanlığı Tüzüğü gerekmektedir.
2) Tesisinizdeki; Elektrik pano / tablo ve makinelerin koruma topraklamalarında; Koruma topraklaması kontrolü veya şartname değerlerinde olmayan Parafudur / Elektrik Panosu / Elektrik Tablosu / UPS Tablosu /Trafo Tesisi / Elektrikle Çalışan Makineler / Akaryakıt Tankları / LPG Tankları ve Pompaları / Jeneratörler / Metal Park,Bahçe Direklerinin, herhangi bir kazaya sebebiyet vermemeleri ve çalışabilirlikleri için, yılda en az bir defa Koruma ve Statik Topraklamalarının kontrolü gerekmektedir. (Çalışma Bakanlığı PARPAT 57-İş Sağlığı İş Güvenliği Tüzüğü Gereği)
3) Tesisinizdeki; Radyo/ telsiz / TV antenlerinizin ve telefon santrallerinizin manyetik elektriklenmelerden etkilenmemesi ve cihazların devre dışı kalmaması için, mutlaka topraklamalarının yapılması ve elektrik devre beslemelerine darbe koruma ünitelerinin konulması, antenlerin de darbelerden korunması için, darbe koruma üniteleri konulması gereklidir.
D) Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda,
1-Tesisinizde yıldırımdan koruma tesisatı yok ise, yaptırmanız, var ise testlerini yaptırmanız, sökülecek Radyoaktif Paratonerlerin sökülmesi mutlaka Atom Enerji Kurumu ’ndan ruhsatlı firmalar tarafından yapılmalıdır.
NOT: 1) T.A.E.K. Başkanlığı 30 Temmuz 2001 tarih ve 1486 sayılı yazısı ile kullanılmakta olan Ra-226 Radyoaktif kaynaklı paratonerlerin kesinlikle kullanılmaması ve sökülerek T.A.E.K. ’na teslimi gerekmektedir.
2) A.E.K. Başkanlığı 04.01.2000 yazısı ile radyoaktif paratonerlerde kullanılan AM-241 radyoaktif maddenin ithalatı 31.03.2000 tarihi itibariyle durdurulmuştur.
3) Sökme işlemi yapılırken, bakım yapılırken  montaj / de montaj içinT.A.E.K. 20 MART 2003 tarih ve 1763 sayılı genelge ve ekleri doğrultusunda yapılacaktır.
 
RADYO AKTİF PARATONERİN ÖMRÜ

                              Yur dışı üreticisi olan Amersham İnternational Firması,paratonerlere monte edilmiş Am-241 Ra-226 radyoaktif kaynaklarının verinli çalışma ömrlerinin,kuru ve temiz havada on yıl olduğnu belirtmekte ve bu süre sonunda kaynağın konturolü olarak değiştirilmesi ğerektiğni belirtmektedir.

 
Katalog için tıklayınız>>

 

VİDEOLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 


paratoner izm ile izmparatoner
HABERLER
» YURTAN YILDIRIM HABERLERİ

» TOPRAKLAMA SİSTEMLERİ

» PARATONER HAKKINDA BİLGİ

Site İçi Arama
   
Webmail
Para Piyasaları
Hava Durumu
Anket
İZM PARATONER İNŞAAT MALZEMELERİ MAKİNA ELEKTİRİK SANAYİ TİCARET LTD.ŞTİ Bu sitenin tüm hakları saklıdır     info@paratonersistemleri.net